Pre rodičov

Čo je vlastne tvorivé písanie?

Tvorivé písanie je najmä o radosti z tvorby. Vymýšľanie príbehov, vyjadrovanie vlastných pocitov a experimentovanie s jazykom, ktoré privádza spisovateľa k intelektuálnemu uvažovaniu, zvládnutiu remeselných základov písania a prispieva k umeleckému vyjadrovaniu.

Tvorivé písanie napomáha pri rozvíjaní kreatívneho myslenia a objavovaní krásy jazyka. Podporuje záujem o tvorivé riešenia úloh, ale aj rast zdravého sebavedomia a sebarealizácie.

Ako môžete pomôcť svojim deťom?

Pre niektoré deti je biely papier výzva na písanie – začnú hneď a ani sa nenazdajú, pútavý príbeh je hotový. Iné deti sa len zháčia a belosť papiera ich priam vystraší. O čom písať? Kde začať? A čo ďalej?

Skúste využiť mapu príbehu, ktorá deti pri písaní príbehu nasmeruje. Najprv deti odpovedia na podnetné otázky z rukavice: Kto? Kde? Kedy? Čo? a Ako? Tie im naznačia, nad čím sa treba zamyslieť pred samotným písaním. Otázky si zaznačia do mapy príbehu a do písania vlastných príbehov sa už pustia s väčšou odvahou.

Kniha Moje príbehy predstavuje deťom pravidlá, ako čo najlepšie písať príbehy a v každej kapitole približuje obľúbený detský žáner alebo typ príbehu. Obsahuje rôzne tipy, slovné rozcvičky, odporúčania kníh, ktoré by si mali nádejní spisovatelia prečítať a každá kapitola je ukončená výzvou na napísanie príbehu.

Deti nemusia čakať na zadania učiteľov, čo majú písať. Písať pre radosť a zábavu je jednoducho lepšie. A najlepšie je začať hneď dnes.


 
Prihlás sa na odber eZinu a získaj mapu čitateľského pokladu!

Začni písať svoj prvý príbeh už dnes!

Používame cookies, aby sme mohli prispôsobiť váš užívateľský zážitok na našich webstránkach.
Viac o cookies
Ok