Kde brať nápady na písanie?

Každý deň ponúka množstvo inšpirácií na písanie, len si ich treba všímať, stať sa pozornejším. Najlepšie bude, ak rozhýbeš svoje bunky na podporu predstavivosti. Napríkad môžeš využiť otázku:

ČO AK?

Predstavíš si obyčajné dievča alebo chlapca a zasadíš ich do neobyčajnej situácie. Čo ak by obyčajné dievča zjedlo psiu granulu a zrazu by dokázalo rozumieť reči zvierat? Alebo nejaký chlapec by jedného dňa kopol do lopty a zistil, že dokáže streliť gól z akejkoľvek vzdialenosti futbalového ihriska? Čo ak by dokázal cestovať v čase, alebo by stretol mimozemšťana?

Vidíš, že otázka „Čo ak?“ má silu vytvoriť príbeh? Skvelé!

Tento spôsob na tvorbu zaujímavých zápletiek odporúča známy autor Dan Gutman deťom.

knihy

A čo potrebuje každý spisovateľ, keď už má nápad na dej príbehu? Okrem ceruzky či pera a gumy ešte:

Zápisník, ktorý treba nosiť stále so sebou. Spisovateľ musí byť vždy pripravený, ak by ho pochytila múza. To znamená, že dostane skvelé nápady na príbeh a tie musia rýchlo na papier, inak sa na ne ľahko zabudne.

Slovníky

Napríklad synonymický:

Synonymický slovník slovenčiny obsahuje slová, ktoré znejú inak, ale majú rovnaký alebo blízky význam. Pomôže ti, aby si v príbehu neopakoval jedno slovo viackrát za sebou alebo keď budeš hľadať pútavé slová pre svoje myšlienky.

…ale aj výkladový:

Krátky slovník slovenského jazyka, čiže výkladový slovník, opisuje a objasňuje význam slov. Využiješ ho, ak nejakému slovu nerozumieš alebo si nie si istý, či mu rozumieš správne.

 

 


 
Prihlás sa na odber eZinu a získaj mapu čitateľského pokladu!

Začni písať svoj prvý príbeh už dnes!

Používame cookies, aby sme mohli prispôsobiť váš užívateľský zážitok na našich webstránkach.
Viac o cookies
Ok