• 0

Čítanie s porozumením: Ako pomôcť dieťaťu stať sa lepším čitateľom

Jednoducho: kladením otázok pri čítaní.

Čítanie s porozumením je pre mnohé deti náročné. Ak aj dieťa prečíta všetky slová správne a zdá sa, že prečítanému textu rozumie, ešte to tak nemusí skutočne byť. Pritom na kontrolu porozumenia prečítaného textu stačí niekoľko jednoduchých otázok. Držte sa týchto základných zásad:

20140824-DSC_0203

Otázky nemusíte klásť až po dočítaní

Táto zásada sa netýka len detí, ktoré majú problém udržať pozornosť dlhší čas. Väčšine detí prospieva, ak im kladiete otázky počas čítania. Ak si napríklad čitateľ nie je istý prečítanou pasážou textu, zastavte sa a spýtajte sa: „Rozumieš tomu?“ „Čo sa snaží autor povedať?“ „Vedel by si to povedať svojimi slovami?“

Otázky, ktoré začínajú slovami prečo alebo ako sú vhodné na hlbšie pochopenie textu

Jednoduché otázky typu: „Ako sa volal hlavný hrdina?“ „Kde sa príbeh odohráva?“ a podobne sú dobré na rozprúdenie diskusie. Avšak otázky typu: „Prečo hrdina spravil to či tamto?“ vyžadujú od čitateľa aj čítanie „medzi riadkami“. Zároveň pri takýchto otázkach už dieťa neraz prirodzene zakomponuje meno hrdinu do svojej odpovede.

Hlbšie sa môžete dostať aj doplňujúcimi otázkami typu: „Prečo si myslíš, že je to tak?“ „Na základe čoho si myslíš, že je to tak?“ Dieťa sa musí skutočne zamyslieť, prečo odpovedalo tak, ako odpovedalo.

Otázky, ktoré majú otvorenú, prípadne nie jedinú správnu odpoveď, vedú často k zaujímavým diskusiám

Navyše nadľahčujú atmosféru. Najmä ak dieťa zápasí s pochopením textu, tlak na správnu odpoveď ho môže ešte viac zneistieť. Skúste preto začať otázku štýlom: „Čo si myslíš…“ „Prečo je podľa teba….“ Takto uvedená otázka napovedá, že názor dieťaťa je dôležitejší ako „správna“ odpoveď.

Kladenie jednoduchých otázok pri čítaní deťom pomôže správne pochopiť text. Čítajte s deťmi pokiaľ možno každý deň a nezabudnite sa pri tom spolu zabávať. Spoločne strávený čas s knihou prospeje aj vzájomným vzťahom. Pripájam niekoľko bežných otázok, ktoré môžete modifikovať podľa daného titulu a veku dieťaťa:

Otázky vhodné pred čítaním

Navoďte náladu na čítanie
 • Kto knihu napísal a kto ilustroval?
 • Čo si myslíš že sa stane postave, ktorá je na obálke?
 • Čo znamená názov knihy?
 • Prečo si myslíš, že autor vybral práve takýto názov?

Otázky počas čítania

 • Prečo to dievča vyzerá tak smutne?
 • Čo hľadá tento chlapec?
 • Čo znamená „ohrozený“?
 • Kam ide psík?
 • Ako by si na podobnú situáciu reagoval ty?
Predpovedajte ďalší dej:
 • Čo myslíš, nájde psíka?
 • Myslím, že preteky vyhrá Peter.
 • Myslíš, že Jurko nakoniec povie pravdu?
 • Myslím, že sa tam stratia.
Poukážte na slová:
 • Ak poukážete na slovo, začínajúcim čitateľom to pomôže spojiť si ho s jeho tlačenou podobou.
 • Používajte len pri nových alebo dlhých slovách, prípadne so začínajúcimi čitateľmi.
Prepojte text s vlastnými skúsenosťami
 • Koho ti pripomína táto mačička? (Mne babkinu Cilku.)
 • Nepripomína ti to cestičku k chate pri Zelenom plese?
 • Koho ti pripomína tento chlapec svojim správaním?
Skúste vytvoriť senzorické obrazy
 • Zavri oči a predstav si tú situáciu v mysli.
 • Predstav si ten obraz. Vidíš všetky tie krásne farby?
 • Cítiš čerstvo pokosenú trávu?
 • Vieš si predstaviť mrazivý vietor na tvári?
 • Predstav si, ako hlasno zavýjajú susedove psy.

Otázky po dočítaní

Reflektujte, čo ste prečítali:
 • Páčila sa ti kniha? Prečo áno, prečo nie?
 • Aká časť bola najlepšia?
 • Prerozprávaj mi, čo sa v príbehu odohralo.
 • Komu by sa tento príbeh mohol páčiť?
 • Chcela by si si prečítať aj ďalšie knihy od tohto autora?

Pamätajte tiež na čarovnú silu pochvaly a deťom pravidelne hovorte: „Skvelo čítaš!“ Vyskúšajte to a podeľte a so svojimi skúsenosťami s ostatnými čitateľmi v komentároch.


 • 0

Ako pomôcť dieťaťu, aby sa zamilovalo do čítania

Category : Čítanie

Na rozbehnutie prázdnin plných dobrých kníh sa s vami podelíme o niekoľko tipov, ako pomôcť svoju dieťaťu zamilovať sa do čítania. Navyše môžete svojim deťom odkryť svet plný kníh cez zábavné hľadanie čitateľského pokladu. Viac sa dozviete v závere tohto článku.

citajuce dieta

Schúlenie sa s dieťaťom a dobrou knihou patrí k praktikám domáceho života rozvinutej civilizácie už dlhé desaťročia. Nenechajme si tieto jedinečné momenty vytlačiť z nášho života elektronickými médiami. Čítanie príbehov je totiž pre deti čarovnou vstupenkou do veľkého sveta literatúry.

Dôležitosť čítania je všeobecne známa, no možno vás prekvapí, aký veľký vplyv má na akademické výsledky dieťaťa. Schopnosť kriticky čítať totiž predznamenáva celkový študijný úspech dieťaťa. Zo všetkých školských predmetov je práve vzťah k čítaniu a literatúre najviac ovplyvnený domácim prostredím.

Väčšine rodičov prirodzene záleží, aby zo svojich detí vychovali zanietených a dobrých čitateľov. Či už máte doma nadšených knihomoľov, alebo len čakáte, kedy vo vašich potomkoch prepukne vášeň ku knihám, veríme, že medzi týmito tipmi nájdete inšpiráciu, ktorú môžete uplatniť. Alebo vás milo prekvapí, že väčšinu z rád už aj tak dávno robíte.

Čítajte s deťmi už od narodenia

Najlepší čas, kedy začať deťom čítať, je hneď od narodenia (mnohí nedajú dopustiť na čítanie bábätkám už pred ich narodením). Pri čítaní s malými deťmi nejde len o vývoj rozumových schopností, ale aj upevnenie puta medzi rodičmi a deťmi. Už malé bábätká reagujú priaznivo na teplo náruče a čítajúci hlas rodiča. Vytvorenie rituálu spätého s čítaním, napríklad na dobrú noc, podporí celkový osobnostný vývoj vášho dieťaťa.

Vytvorte dieťaťu knižnicu

Začnite s leporelami a niekoľkými knižočkami, postupne tituly pridávajte. Dôležité je, aby mali deti ľahký prístup k poličke s knihami a mohli si kedykoľvek knihu vziať samy.

Zadovážte deťom rôzne typy kníh

Nenechajte sa obmedziť obľúbeným žánrom svojich detí. Možno vás to prekvapí, no nie všetky deti prahnú len po rozprávkových knihách. Skúste aj encyklopédie, komiksy, vecnú literatúru, rôzne žánre a typy príbehov…                                                            

Obľúbené knihy pokojne čítajte dokola

Keď si dieťa zamiluje nejaký príbeh, chce ho počuť znova a znova. Pre rodičov občas oštara, no deti majú pri opätovnom čítaní možnosť postrehnúť niečo, čo im pri prvom čítaní ušlo. Prípadne sa obľúbenú pasáž naučia naspamäť – aj takto sa rodí láska ku knihám.

Veďte deti k čítaniu nahlas

Pri čítaní nahlas sa deti započúvajú do svojho hlasu, trénujú si správny dych a lepšie sa sústredia na celkový výraz prečítaného. Počúvanie iných im zas predstavuje model plynulého čítania a kladenie dôrazu na významovo nosné časti textu. Čítanie nahlas prináša novú slovnú zásobu a pomáha deťom pochopiť, čo je to čítanie pre radosť. Podporte, aby deti čítali nahlas vám, aby staršie deti čítali mladším súrodencom alebo hoci svojim plyšovým miláčikom.

Čítajte knihy podľa obrázkov

Či už knihy, ktoré obsahujú len obrázky, alebo si pri obrázkových knihách „nevšímajte“ text.

Nechajte deti čítať si potichu

Pre staršie deti zakomponujte do režimu dňa aj tiché čítanie. Dokonca aj deti, ktoré ešte nevedia čítať, si môžu so záujmom prezerať knihy. Pol hodina ticha v domácnosti = bonus pre vaše nervy. Vyhraďte si miesto na knihy aj v obývačke, nielen v detskej izbe.

Buďte vzorom pre svoje deti

Deti by vás mali vidieť čítať a tešiť sa z dobrej knihy. Využite fakt, že pre deti ste prirodzeným vzorom.

Dovoľte deťom, aby knihy na čítanie vyberali ony

Potom ich to bude jednoducho viac zaujímať. Ukazujte deťom, ako s knihami narábať a čo s nimi, naopak, nerobiť.

Prihláste deti do miestnej knižnice

Knižnice sú dnes nielen miestom, kde si môžu deti za malý poplatok či dokonca zadarmo vypožičať množstvo kníh. Konajú sa v nich rôzne inšpiratívne čítania, besedy či iné aktivity, ktoré upútajú pozornosť detí ku kvalitnej literatúre. Určite vám v nich radi odporučia správnu knihu podľa veku a záľub dieťaťa. Spravte si z návštevy knižnice rodinný rituál. Ak však žijete v lokalite, kde je knižnica skôr „spiacou princeznou“, zvážte členstvo v inej. Niektoré knižnice totiž svojou pasivitou môžu na chuť detí čítať vplývať opačne, preto vyberajte prezieravo, podľa osobnosti vášho dieťaťa.

Vytvorte si milý rituál spoločného čítania

Či to bude rozprávka na dobrú noc, alebo čítanie v akýkoľvek iný čas dňa. Spoločné čítanie aj s deťmi, ktoré už vedia samy čítať, vytvára prirodzené puto a samozrejme, môže to byť veľká sranda, najmä ak sa pohráte s prednesom či zábavným akcentom (nie je podmienkou…).

Chváľte svoje dieťa

Pochvala vplýva na motiváciu dieťaťa omnoho lepšie ako kritika, či nebodaj vysmievanie. Chválou preto nešetrite a dieťaťu pravidelne hovorte: „Skvele čítaš!“

Čítajte viac!

Prečo je leto ideálny čas na vzplanutie čitateľskej záľuby?

Deti majú viac času a kniha je skvelým spoločníkom tak doma ako aj na cestách. Navyše, letná strata čitateľských schopností nie je len intuitívny pocit, ktorý majú učitelia každoročne v septembri. Ide o zdokumentovaný jav. Niektoré zdroje uvádzajú až trojmesačný úpadok čitateľských schopností u detí, ktoré počas prázdnin výlučne oddychujú. V priemere ide o jeden mesiac straty vedomostí a zručností, ktorá sa však každým rokom kumuluje.

Keďže Literárne ihrisko chce byť miestom, kde sa môžu deti literárne vyšantiť, prináša projekt na ozvláštnenie a podporu objavovania nových kníh: Hľadanie čitateľského pokladu. Ide o letnú zábavu, ktorá motivuje deti vyhľadávať nové tituly na čítanie. Vďaka nej objavia nové príbehy, zaujímavé postavy alebo fakty. Nechajte sa prekvapiť, aký čitateľský poklad nájde vaše dieťa.

Mapu čitateľského pokladu môžete získať zadarmo na www.literarneihrisko.sk, ak sa prihlásite na odber eZinu – čiže Literárnych noviniek (prihlasovací formulár nájdete v  pravom banneri). Tešíme sa, že sa s nami podelíte o svoj čitateľský poklad!

 

Nabudúce:

Čítanie s porozumením: Ako pomôcť svojmu dieťaťu stať sa lepším čitateľom


 • 0
ako

Ako napísať príbeh, v ktorom každé slovo začne na rovnaké písmeno?

Čo je to za nápad, písať príbeh, kde bude každé jedno slovo začínať na rovnaké písmeno? Dá sa to vôbec?

Dá. A môže to byť veľká zábava :). Budeš potrebovať rozprúdiť svoju fantáziu a príbeh skrátiť. Predsa len, jedno písmeno neponúkne dostatok možností na rozpísanie sa príbehu doširoka. Pri písaní takéhoto príbehu naplno využiješ štylistickú figúru, ktorá sa odborne nazýva aliterácia°, vynikajúco si precvičíš slovnú zásobu a nájdeš spôsob, ako príbeh zhutniť, aby si sa čím skôr dostal k pointe°. Poďme na to.

Príbeh bude ovplyvnený písmenom, ktorým má začať každé slovo. Povedzme, že si vyberieme písmeno „p“. Aby si si pri tvorbe príbehu mal z čoho vyberať, potrebuješ nazhromaždiť čím viac slov začínajúcich na písmeno „p“, ktoré budeš môcť v príbehu využiť.

Pri hromadení slov ti prídu vhod myšlienková mapa a otázky z rukavice – Kto? Kde? Kedy? Čo? a Ako?

Postupne budeš ku každej otázke zhlukovať slová začínajúce na „p“. Neskôr, pri tvorbe príbehu, z nich budeš čerpať.

Môžeš zahrnúť všetky otázky do jednej myšlienkovej mapy, aby si ich mal pekne pokope. Do stredu myšlienkovej mapy si zaznač slovo PRÍBEH (po dopísaní príbehu ho zmeníš na názov príbehu) a z neho bude vychádzať päť hlavých vetiev (môžeš si pridať aj viacero vetiev pre ďalšie zaujímavé slová). Prípadne si slová zoraď do zoznamu podľa jednotlivých otázok sebou.

Kto?
plavá Peťa, preveselý Pavol, prchký Paťo, prísny Prokop, pekná Perla…

Kde?
pobrežie, pláž, pavlač, ponorka, park, posteľ…

Kedy?
poobede, piatok, pondelok, pradávno, pozajtra, predvčerom, potme…

Čo?
porozprával, prebehol, prifujazdil, počúval, poďme, príbeh, plač, počmáral, pásol, piekol, pršalo…

Ako?
ponuro, pekelne, plynulo, prekvapivo, presne, priamo, potajomky, pozorne…

Iné
popri, ponad, po, pre, pri, popod, pozdĺž, pokiaľ, pred, pravdaže, práve, prestalo, pretože, preto…

Pri hromadení slov ti isto napadne niekoľko možností ako príbeh začať alebo skončiť. Pozorne si popozeraj slová a začni ich spájať do zmysluplných viet. Ak sa necháš viesť svojou predstavivosťou, ani sa nenazdáš, a príbeh budeš mať hotový. Nezabúdaj, že slová si môžeš aj trošku prispôsobiť a vymýšľať novotvary – slová, ktoré sa zatiaľ nepoužívajú, no čitatelia pochopia, čo znamenajú.

Podeľ sa o svoj príbeh na FB stránke Literárneho ihriska. Radi sa s tebou zabavíme :).

 

°Aliterácia
Ide o prvok umeleckého jazyka, alebo ak chceš, štylistickú figúru, ktorá vzniká opakovaním rovnakých alebo zvukovo podobných hlások na začiatku dvoch alebo viacerých za sebou idúcich slov.

°Pointa
vyústenie rozprávania alebo príbehu, ideálne vtipné. Niekedy sa pod pointou myslí aj hlavná myšlienka krátkeho príbehu.

ako


 • 0
Súžať

Nepremeškaj jedinečnú príležitosť vyhrať knihu

 

 

 

Nepremeškaj jedinečnú príležitosť vyhrať knihu MOJE PRÍBEHY. Napíš príbeh a zapoj sa do súťaže! Viac na FB Literárne ihrisko.

Súžať

 


 • 2
20140906-DSC_0273

Čítať deťom rozprávky na dobrú noc?

Tags :

Category : Nezaradené

Samozrejme, že áno. Rôzne výskumy potvrdzujú, že deti, ktorým rodičia čítajú rozprávky na dobrú noc, majú bohatšiu slovnú zásobu, lepšiu predstavivosť a dokonca sa cítia emocionálne bezpečnejšie. Čítanie rozprávok však môže mať rôzne formy, nemusí stavať deti len do pozície pasívneho prijímateľa. Podľa toho, koľko máte večer času a ako je vaše dieťa unavené, zvoľte jednu z týchto overených možností:

 

Čítajte svojim deťom

Čítanie a písanie idú ruka v ruke. Dobrí spisovatelia veľa čítajú. Popri čítaní skúste klásť deťom otázky typu, čo myslíš, čo urobí postava ďalej? Ako sa asi teraz cíti hlavný hrdina? Reagoval by si rovnako?

 

Čítajte so svojimi deťmi

Keď deti len začínajú čítať, nemajú ešte vypestovanú výdrž na čítanie niekoľkých strán za sebou. Pomôže, ak čítate na striedačku: jednu stranu vy, jednu stranu dieťa. Príbeh má rýchlejší spád, prečítate ho skôr a čítanie spolu je zábava.

 

Nechajte dieťa čítať vám alebo súrodencom

Keď deti začnú písať vlastné príbehy, zrazu sa z nich stávajú aj poučenejší čitatelia. Všímajú si opisy prostredia, dialógy postáv, začiatky príbehov aj ich konce, ako sa vytvára napätie a podobne.

 

Vymýšľajte spolu príbehy

Na dobrú noc nemusíte len čítať. Príbehy si jednoducho vymýšľajte. Poobzerajte sa spolu po detskej izbe a vyberte tri predmety. Nechajte dieťa rozprávať rozprávku, v ktorej musí spomenúť všetky tri predmety. Opäť, dieťaťu musíte ísť vzorom, preto popustite uzdu vlastnej fantázii a vymýšľajte príbehy aj vy.

 

20140906-DSC_0273


 • 0
rukavica

Otázky z rukavice

Pri písaní príbehu sa vždy môžeš spoľahnúť na pomocné otázky z rukavice, ktoré
vytvoria pevné základy kompozície:

Kto? Kde? Kedy? Čo? Ako?

Kto?

Postavy, ktoré sú súčasťou rôznych udalostí.

Kde?

Prostredie zohráva dôležitú úlohu, veď príbeh nie je príbehom, pokiaľ nemá miesto, kde sa odohráva.

Kedy?

Čas a obdobie, kedy sa udalosti uskutočnia.

Čo?

Predsa udalosti, ktoré sa odohrajú. Ich poradie.

Ako?

Ako všetko napíšeš, ako sa príbeh začne a najmä, ako sa príbeh skončí.
Ak si zapíšeš odpovede na tieto otázky, vznikne ti mapa príbehu. Vďaka nej budeš mať plán a môžeš sa pustiť do písania!

 

rukavica


 • 0
image002

Mapa príbehu

Mapa príbehu je tvoj plán, aby si sa pri písaní nestratil. Predstav si ju ako mapu cesty
na výlet. Ak vieš, kam smeruješ, ľahšie sa tam dostaneš. Preto skôr, ako začneš písať
príbeh, by si mal vedieť, ako sa začne aj ako sa skončí.

Odpoveďami na otázky – Kto? Kde? Kedy? – ti vznikne úvodná predstava
o postavách, ktoré budú v príbehu vystupovať, a tiež o prostredí a čase príbehu.

Ďalej si premysli, ako budú udalosti v príbehu prebiehať. Na rozprúdenie predstavivosti ti poslúžia otázky – Čo? a Ako? Na začiatku potrebuje postava nejaký cieľ, ktorý túži dosiahnuť, alebo problém či konflikt, ktorý musí vyriešiť. Potom porozmýšľaj:

 • Aké prekážky bránia hlavnej postave na ceste k cieľu či vyriešeniu problému?
 • Ako sa pri ich prekonávaní bude postava cítiť?
 • Čo ďalšie sa udeje?
 • Ako sa problém vyrieši?
 • Dosiahne hlavná postava svoj cieľ?
 • Ako sa bude cítiť v závere príbehu?
 • Čo nové sa postava naučila?

Odpovede si dobre premysli a zaznač do mapy príbehu. Potom začni písať svoj
príbeh.

image002

 

O mape príbehu a spôsoboch, ako si ju vytvoriť a používať pri písaní príbehu sa dozvieš v knihe MOJE PRÍBEHY, Tvorivé písanie pre deti. Objednaj si ju ešte dnes a začni prenášať vlastné nápady na papier :)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 
Prihlás sa na odber eZinu a získaj mapu čitateľského pokladu!

Začni písať svoj prvý príbeh už dnes!

Používame cookies, aby sme mohli prispôsobiť váš užívateľský zážitok na našich webstránkach.
Viac o cookies
Ok