Ako pomôcť dieťaťu, aby sa zamilovalo do čítania

  • 0

Ako pomôcť dieťaťu, aby sa zamilovalo do čítania

Category : Čítanie

Na rozbehnutie prázdnin plných dobrých kníh sa s vami podelíme o niekoľko tipov, ako pomôcť svoju dieťaťu zamilovať sa do čítania. Navyše môžete svojim deťom odkryť svet plný kníh cez zábavné hľadanie čitateľského pokladu. Viac sa dozviete v závere tohto článku.

citajuce dieta

Schúlenie sa s dieťaťom a dobrou knihou patrí k praktikám domáceho života rozvinutej civilizácie už dlhé desaťročia. Nenechajme si tieto jedinečné momenty vytlačiť z nášho života elektronickými médiami. Čítanie príbehov je totiž pre deti čarovnou vstupenkou do veľkého sveta literatúry.

Dôležitosť čítania je všeobecne známa, no možno vás prekvapí, aký veľký vplyv má na akademické výsledky dieťaťa. Schopnosť kriticky čítať totiž predznamenáva celkový študijný úspech dieťaťa. Zo všetkých školských predmetov je práve vzťah k čítaniu a literatúre najviac ovplyvnený domácim prostredím.

Väčšine rodičov prirodzene záleží, aby zo svojich detí vychovali zanietených a dobrých čitateľov. Či už máte doma nadšených knihomoľov, alebo len čakáte, kedy vo vašich potomkoch prepukne vášeň ku knihám, veríme, že medzi týmito tipmi nájdete inšpiráciu, ktorú môžete uplatniť. Alebo vás milo prekvapí, že väčšinu z rád už aj tak dávno robíte.

Čítajte s deťmi už od narodenia

Najlepší čas, kedy začať deťom čítať, je hneď od narodenia (mnohí nedajú dopustiť na čítanie bábätkám už pred ich narodením). Pri čítaní s malými deťmi nejde len o vývoj rozumových schopností, ale aj upevnenie puta medzi rodičmi a deťmi. Už malé bábätká reagujú priaznivo na teplo náruče a čítajúci hlas rodiča. Vytvorenie rituálu spätého s čítaním, napríklad na dobrú noc, podporí celkový osobnostný vývoj vášho dieťaťa.

Vytvorte dieťaťu knižnicu

Začnite s leporelami a niekoľkými knižočkami, postupne tituly pridávajte. Dôležité je, aby mali deti ľahký prístup k poličke s knihami a mohli si kedykoľvek knihu vziať samy.

Zadovážte deťom rôzne typy kníh

Nenechajte sa obmedziť obľúbeným žánrom svojich detí. Možno vás to prekvapí, no nie všetky deti prahnú len po rozprávkových knihách. Skúste aj encyklopédie, komiksy, vecnú literatúru, rôzne žánre a typy príbehov…                                                            

Obľúbené knihy pokojne čítajte dokola

Keď si dieťa zamiluje nejaký príbeh, chce ho počuť znova a znova. Pre rodičov občas oštara, no deti majú pri opätovnom čítaní možnosť postrehnúť niečo, čo im pri prvom čítaní ušlo. Prípadne sa obľúbenú pasáž naučia naspamäť – aj takto sa rodí láska ku knihám.

Veďte deti k čítaniu nahlas

Pri čítaní nahlas sa deti započúvajú do svojho hlasu, trénujú si správny dych a lepšie sa sústredia na celkový výraz prečítaného. Počúvanie iných im zas predstavuje model plynulého čítania a kladenie dôrazu na významovo nosné časti textu. Čítanie nahlas prináša novú slovnú zásobu a pomáha deťom pochopiť, čo je to čítanie pre radosť. Podporte, aby deti čítali nahlas vám, aby staršie deti čítali mladším súrodencom alebo hoci svojim plyšovým miláčikom.

Čítajte knihy podľa obrázkov

Či už knihy, ktoré obsahujú len obrázky, alebo si pri obrázkových knihách „nevšímajte“ text.

Nechajte deti čítať si potichu

Pre staršie deti zakomponujte do režimu dňa aj tiché čítanie. Dokonca aj deti, ktoré ešte nevedia čítať, si môžu so záujmom prezerať knihy. Pol hodina ticha v domácnosti = bonus pre vaše nervy. Vyhraďte si miesto na knihy aj v obývačke, nielen v detskej izbe.

Buďte vzorom pre svoje deti

Deti by vás mali vidieť čítať a tešiť sa z dobrej knihy. Využite fakt, že pre deti ste prirodzeným vzorom.

Dovoľte deťom, aby knihy na čítanie vyberali ony

Potom ich to bude jednoducho viac zaujímať. Ukazujte deťom, ako s knihami narábať a čo s nimi, naopak, nerobiť.

Prihláste deti do miestnej knižnice

Knižnice sú dnes nielen miestom, kde si môžu deti za malý poplatok či dokonca zadarmo vypožičať množstvo kníh. Konajú sa v nich rôzne inšpiratívne čítania, besedy či iné aktivity, ktoré upútajú pozornosť detí ku kvalitnej literatúre. Určite vám v nich radi odporučia správnu knihu podľa veku a záľub dieťaťa. Spravte si z návštevy knižnice rodinný rituál. Ak však žijete v lokalite, kde je knižnica skôr „spiacou princeznou“, zvážte členstvo v inej. Niektoré knižnice totiž svojou pasivitou môžu na chuť detí čítať vplývať opačne, preto vyberajte prezieravo, podľa osobnosti vášho dieťaťa.

Vytvorte si milý rituál spoločného čítania

Či to bude rozprávka na dobrú noc, alebo čítanie v akýkoľvek iný čas dňa. Spoločné čítanie aj s deťmi, ktoré už vedia samy čítať, vytvára prirodzené puto a samozrejme, môže to byť veľká sranda, najmä ak sa pohráte s prednesom či zábavným akcentom (nie je podmienkou…).

Chváľte svoje dieťa

Pochvala vplýva na motiváciu dieťaťa omnoho lepšie ako kritika, či nebodaj vysmievanie. Chválou preto nešetrite a dieťaťu pravidelne hovorte: „Skvele čítaš!“

Čítajte viac!

Prečo je leto ideálny čas na vzplanutie čitateľskej záľuby?

Deti majú viac času a kniha je skvelým spoločníkom tak doma ako aj na cestách. Navyše, letná strata čitateľských schopností nie je len intuitívny pocit, ktorý majú učitelia každoročne v septembri. Ide o zdokumentovaný jav. Niektoré zdroje uvádzajú až trojmesačný úpadok čitateľských schopností u detí, ktoré počas prázdnin výlučne oddychujú. V priemere ide o jeden mesiac straty vedomostí a zručností, ktorá sa však každým rokom kumuluje.

Keďže Literárne ihrisko chce byť miestom, kde sa môžu deti literárne vyšantiť, prináša projekt na ozvláštnenie a podporu objavovania nových kníh: Hľadanie čitateľského pokladu. Ide o letnú zábavu, ktorá motivuje deti vyhľadávať nové tituly na čítanie. Vďaka nej objavia nové príbehy, zaujímavé postavy alebo fakty. Nechajte sa prekvapiť, aký čitateľský poklad nájde vaše dieťa.

Mapu čitateľského pokladu môžete získať zadarmo na www.literarneihrisko.sk, ak sa prihlásite na odber eZinu – čiže Literárnych noviniek (prihlasovací formulár nájdete v  pravom banneri). Tešíme sa, že sa s nami podelíte o svoj čitateľský poklad!

 

Nabudúce:

Čítanie s porozumením: Ako pomôcť svojmu dieťaťu stať sa lepším čitateľom


Leave a Reply

 
Prihlás sa na odber eZinu a získaj mapu čitateľského pokladu!

Začni písať svoj prvý príbeh už dnes!

Používame cookies, aby sme mohli prispôsobiť váš užívateľský zážitok na našich webstránkach.
Viac o cookies
Ok